25/10/26 - kl 16:00
Sankt Johannes Kirke, Blegdamsvej 1A, 2200 København N
Hvad skal musik egentlig gøre for os?
For Martin Luther var svaret klart. Musikken kunne glæde de bedrøvede, opmuntre de fortvivlede, neddæmpe et hadefuldt sind og sågar fordrive Djævelen. Musik var ikke blot til pynt, men en kraft, der kunne påvirke både krop, sind og sjæl.
Luther havde selv et nært forhold til musikken. Han spillede lut, sang og skrev salmer, og han så musikken som noget af det bedste, mennesket havde fået. Derfor fik musikken også en helt særlig plads i den lutherske kirke efter Reformationen. Nye salmer blev sunget, gamle melodier fik nyt liv, og komponister skabte en rig og mangfoldig kirkemusik til de danske kirker.
I år fejrer Haderslev 500-året for Reformationens indførelse i Sønderjylland, og det markerer vi med et program fuld af musik fra tiden. På programmet er musik af Johann Sebastian Bach, Jan Pieterszoon Sweelinck og den danske renæssancekomponist Mogens Pedersøn og naturligvis også Martin Luther selv.
Det er musik fra en tid, hvor man ikke var i tvivl om, at musik kunne noget med mennesker. Den kunne løfte stemmen, samle menigheden og give trøst og glæde men også sætte de store spørgsmål om liv, tro og død i klang.
Kom og oplev renæssancens kirkemusik.
Medvirkende:
Musica Ficta
Dirigent: Bo Holten